Kantronics КАМ поправка

Извадок од IK5PWC сајт (Благодарение на Лука):

“Поправка DVD

Драги мои Kantronics сите Мод е прилично стар модел: Се сеќавам Купив оваа единица во познатиот италијански шунка митинг во 1991, опремени со 4.0 верзија на фирмверот која подоцна јас надградени 5.0 со користење на специјална понуда од италијанскиот препродавач (Добив сите потребни чипови директно од производителот во САД). Во моментов, мојата КАМ е користење на 6.0 фирмвер.

Kantroniks работа
Мојата “искусни” КАМ.
Во минатото овој уред е во голема мера се користи: на почетокот почнав да свирам со HF дигитални форми, главно на RTTY, но, исто така, во пакет и AMTOR (Имам некои QSL за оние AMTOR QSO од земји кои во денешно време е тешко да се постигне во SSB!). Брзо се преселив во VHF пакети на неверојатни брзината на 1200 Бауд (во оние денови што се користи бауд не bps за мерење на брзина на податоци). Мојот прв терминал софтвер е познат YAPP (заедно со YAPP преземање протокол), тогаш јас се користи за време на Француската TPK конечно слета на прекрасен TST, напишани од страна на италијанската IK1GKJ. Јас се користи многу на PBBS објект кој ми дозволи да биде на воздух дури и кога јас бев зафатен со други активности: Јас уште се сеќавам мојата среќа кога го видов на СТА LED трепка, кој најави дека нова порака чека во внатрешноста на КАМ PBBS.
Се разбира Хем светот еволуираше во последното 90-тите години: на почетокот имаше едноставен интерфејс заснован на квадратура коло но, што се компјутери и звук картички се повеќе и повеќе моќни, многу OM (еден за сите, JE3HHT) напиша софтвер за декодирање дигитални форми преку компјутерскиот звучна картичка. Сите оние софтвер направи мојот моќен КАМ малку застарена во современиот HAM светот: така, Јас исклучен мојот КАМ и поради мојот интерес во дигитални форми не беше толку силен како во минатото (единствениот дигитален режим што во моментов ги користат повеќето од пати е Г.С.!).
Мојата КАМ не беше вратена во својата кутија: тоа беше секогаш присутна во моето колибата и поврзани со втор RTX, исто така и поради неговата аналогни 12-столбови филтри се уште работи навистина добро.

Проблемот

Добив “лоша” изненадување неодамна, по колиба ре-инженеринг: мојата КАМ не почне по се враќа сите кабли. По вклучувањето на единицата, само rightest доведе во склад бар беше и единицата не ја прифаќа било команда од сериски порт; или, да се каже во соодветен начин, понекогаш добив чудно карактери на мојот терминал програма immediatly по вклучувањето на КАМ.
На почетокот мислев дека мојата TNC беше оставена во домаќин режим бидејќи на програмата јас го користам (XPWIN, стари, но убаво и сега дури и бесплатно!) користи домаќин на владата да разговара со КАМ. Јас не хардвер ресетирање да се врати фабрички зададените, но се покажа за да се достапни и на уредот сеуште беше не реагираше. Само да се разјаснат подобро проблемот, тоа е како компјутер кога не може да се вчита оперативниот систем (i.e. на КАМ фирмверот).
Се обидов, исто така, отстранување на E2PROM која продавници КАМ конфигурација, но повторно ништо не се случи.

Решението

Почнав да размислувам дека е време да се пензионира мојата убава КАМ, по повеќе од 10 години работен стаж, altought бев јасно несреќен за ова (како и сите бутови сакам мојата уреди).

KAM Capacitors
КАМ Кондензатори

Се обидов мојот последен, кој е во потрага на интернет, но бев прилично сигурен дека нема да можат да се најдат ништо на овој специфичен проблем, Исто така, бидејќи јас не знам која пребарување збор да се користи. Но интернет е навистина широк место и така, на веб страницата Kantronics, Најдов Прашања опишувајќи грешка слична на рудникот: проблемот е поврзана со “ѓубре карактери” испратени преку сериски приклучок (и видов оние карактери, alought случајно) и Kantronics предвидува промена две кондензатори (име C42 и C43, наоѓа на предната) кои би можеле да станат суви, по неколку години на услуга. Оние капи се делови од негативен напон генератор коло (на -5V напон е потребно од страна на многу шеми во Кам, прв од сите сериски интерфејси).
Бев навистина среќен за тоа што се најде решение: ден по, на крајот од мојот работен ден, Отидов на локалните електронски магазин и купи два кондензатори кои Јас заменува подоцна во вечерните часови: Бев многу разочаран кога дознав дека ништо не се случи и дека ми КАМ уште одбива “да го подигнете”!

KAM schematic
Негативен напон генератор шематски

Suddently се сетив дека сум студирал за електроника (altought подоцна претворена во компјутерски технологија) и така почнав да барам на КАМ шематски (располагање со оригиналниот прирачници) се обидува да најде решение за проблемот. Врз основа на предлог Kantronics, Гледав во регулатор на напон коло и открив дека тоа не е работа како што се очекуваше, бидејќи на влезот терминалот на VR2 (79L05) имаше само -1,5V и така беше доста тешко да се -5V на излез.

Негативниот напон е генерирана во “класичен начин” почнувајќи со логиката порта осцилатор кој вози две BJT транзистор (Q10 Q11 PNP и NPN) кои, во се врти, полнење и празнење на C43 кондензатор, поврзан со внесување VR2 и на земјата со помош на два диоди.
А брз тест со мојот multimeter покажа дека има нешто во ред со Q10 и Q11, бидејќи еден BJT секогаш “ЗА” додека другиот секогаш “OFF”. Без осцилоскоп, беше невозможно да се разбере ако проблемот е поврзана со логиката порта осцилатор или на BJT.

BJT KAM
На “виновен” транзистори

Јас отстранети и BJT и ги тестираат со multimeter кој го мери HFE: Јас брзо се најде дека еден од BJT имаше многу ниска HFE (i.e. нула!) на тој начин demostrating дека нешто лошо се случило со кои сиромашните компонента.
Менување на две transitor и двете кондензатор (заменети во претходниот обид) вратени во мојот живот КАМ. На два транзистори се заеднички 2N2907 на 2N222, кој го замени со еквивалентно компоненти, како што е предложено во Лавара на компонента: единствената разлика е во тоа што јас се користи метален случај транзистори наместо пластични случај оние (тие каде што единствените достапни во локалната продавница :-)). Сигурен сум дека оние BJT почина поради прегревање како едноставен тест “стави прстот во текот на компонента” покажува дека тие транзистори се навистина жешка!

На крајот

Сега, мојот КАМ е повторно работат, покажува дека наједноставен електронските кола може да трае многу долго време и може лесно да се санираат.
Друга објасни за грешка е во тоа што е предизвикана од “искри” Видов кога јас вклучени моќ конектор и ненамерно го допре КАМ кутија со централниот дел на моќ конектор.
Така, пред фрлањето на такви вредни уреди, обидете се да дознаете дали прашањата се поврзани со снабдување со електрична енергија кола. 73 за секого..

© IK5PWC Лука”

коментарите се затворени.